در سال های اخیر به منظور ایجاد تهویه هوا و کنترل دما در بسیاری از تأسیسات عمومی ، تجاری و صنعتی ، از سیستم های تهویه مطبوع استفاده شده است که با استفاده از تهویه مطبوع می توان در طول سال دمای مناسبی در محیط ایجاد کرد. ورودی هوا و فیلترهای متعدد می توانند هوای محیط را تازه کنند. در بسیاری از مکان های عمومی ، تهویه مطبوع به عنوان بالاترین روش تهویه مطبوع مرکزی در جهان مانند سینما ، رستوران ، مراکز خرید و سوپرمارکت های بزرگ ، مساجد ، دفاتر ، موزه ها ، مخازن ، بورس ها ، بیمارستان ها و هتل ها استفاده می شود. سیستم گرمایشی تهویه مطبوع با استفاده از سیم پیچ گرمایشی تهویه مطبوع در فصل سرد سال با آب گرم یا بخار آب تأمین می شود و بدین ترتیب گرما و یکنواختی مطبوعی در محیط ایجاد می شود. علاوه بر این ، در فصل گرما ، سیم پیچ خنک کننده از آب سرد یا گاز مبرد استفاده می کند تا دمای محیط را به دمای مطلوب کاهش دهد.

AHR HANDELING UNIT یک سیستم تهویه مطبوع است که امروزه به یکی از بالاترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در جهان تبدیل شده است. این سیستم ها واحدهای مسکونی را مستقل از یکدیگر می کنند تا هوای گرم و سرد را با یکی از پارامترهای گرمایش به صورت آبگرمکن – گاز سوز – پمپ حرارتی – یا عناصر گرمایش برقی فراهم کنند ، در نتیجه رادیاتورها ، فن کوئل ها یا گرمایش از کف را از بین می برد نقش مهمی داشت.

به منظور تولید هوای تازه در محیط ، بافل های هوای ورودی و برگشتی کاملاً قابل تنظیم هستند و می توان هوا و ورودی هوا را کنترل کرد.از فیلترهای زیادی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار ، حشرات و ذرات معلق جامد در کولر استفاده می شود. علاوه بر فیلترهای موجود در کولر گازی ، می توانید فیلترهایی مانند فیلترهای کیسه ای ، فیلترهای کاغذی ، نمد و رول را نیز به کولر گازی اضافه کنید تا از این فیلترها برای بهبود کیفیت هوا استفاده کنید. در کولرهای گازی از فن سانتریفیوژ برای توزیع مناسب هوا در کانال ها استفاده می شود ، در حالی که از فن های گریز از مرکز برای توزیع یکنواخت کولر گازی در کانال ها استفاده می شود.
کولر به دو بخش تبخیر و بخش متراکم تقسیم می شود و در واقع دستگاهی است که گردش هوا را در خنک سازی و گرمایش و تهویه کنترل می کند.
بیشتر کولرهای گازی جعبه های بزرگی هستند ، از جمله دمنده ها ، کویل های گرمایش و خنک کننده ، محفظه های فیلتر و صدا خفه کن ها.
توضیحات کولر گازی دوتایی
در بعضی از ساختمان ها ، شرایط آب و هوایی مورد نیاز برای قسمت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، یک قسمت از ساختمان به گرما و رطوبت نیاز دارد ، در حالی که قسمت دیگر به هوای سرد و هوای خشک نیاز دارد. در این حالت ، تنها راه حل استفاده از سیستم تهویه مطبوع دوگانه است. بعلاوه ، این شرایط باید مورد استفاده قرار گیرد که شرایط آب و هوایی نیاز به کنترل دقیق داشته باشند. به عنوان تهویه مطبوع دو منطقه ای نمایش داده می شود. قسمت M همچنین محفظه میکسر را نشان می دهد و از دمپر در قسمت C برای کنترل جریان هوا استفاده می شود.
در سیستم تهویه مطبوع دوگانه ، تهویه مطبوع از دو قسمت تشکیل شده است. رطوبت زدایی و خنک سازی از یک طرف و رطوبت زدایی و گرم شدن هوا از طرف دیگر انجام می شود. دو کانال تهویه هوا را به ساختمان متصل می کنند. در یک کانال ، هوای گرم و مرطوب ، در کانال دیگر ، هوای سرد و خشک. برای هر اتاق یا بخشی از ساختمان ، یک شاخه از این دو گذرگاه کشیده می شود قبل از یک اتاق یا قسمت خاص ، هوای دو شاخه به طور مناسب مخلوط شده و از طریق میراگر و شیر کنترل حجم هوا تنظیم می شود و سپس وارد اتاق می شود. به این ترتیب می توان هوای ورودی به اتاق را در صورت نیاز تنظیم کرد. اگر یک اتاق فقط به هوای سرد یا فقط به هوای گرم احتیاج داشته باشد ، شاخه به هوای دیگر مسدود می شود.

قسمتهای مختلف کولر گازی عبارتند از:
سیم پیچ پیش گرم
واحد رطوبت زنانه
سیم پیچ خنک کننده و رطوبت
سیم پیچ گرم
پنکه
سیم پیچ گرمایشی کمکی (در صورت لزوم)
سیم پیچ تبرید کمکی (در صورت لزوم)
(SS ، S): هوا از بین رفته است
(O) شرایط آب و هوایی در فضای باز
(R) هوای برگشتی (تهویه مطبوع داخلی)
(RR) مسیر بای پس
(د) تخلیه کنید.
برای انتخاب کولر ، به اطلاعات زیر نیاز دارید:
1- افت فشار استاتیک در طولانی ترین مسیر کانال یا هد فن استاتیک
2- میزان هوای عبوری از کولر در واحد زمان.
3- بار خنک کننده و گرمایشی کل ساختمان (اگر ساختمان بیش از یک کولر گازی استفاده می کند ، باید سهم هر کولر گازی را از کل بار سرمایش و گرمایش مشخص کنید).
با استفاده از این اطلاعات ، لطفاً به کاتالوگ سازنده مدل تجهیزات مراجعه کرده و سپس به مشخصات باقیمانده تجهیزات مانند: نوع فیلتر ، ظرفیت حرارتی کویل پیش گرم کننده و گرم شدن آن توسط بخار یا آب گرم ، ظرفیت دستگاه رطوبت ساز مراجعه کنید. این یک بخاری است) برای تعیین تعداد پوند در ساعت بخار و فشار بخار (معمولاً 15 پوند در اینچ مربع) ، قدرت موتور فن و غیره