با انواع مختلف قالب بتن آشنا شوید

در ساختمانها و سازه های بتونی ، قالبها که ظروف موقتی به شکل و فرم دلخواه هستند ، نقش مهمی در ذخیره سازی میلگرد و بتن مرطوب تازه دارند. قالب بخشی از هزینه ساخت و کاربرد سازه های بتونی و اجزای بتونی ساختمان را تشکیل می دهد. هزینه مواد ، ساخت و کاربرد قالب بتن به شکل قالب و سختی ساخت آن و نوع مواد استفاده شده بستگی دارد. در برخی موارد ، قالب می تواند بیش از 75 درصد هزینه یک عنصر بتنی داشته باشد.
در حالی که یک قالب باید فرم مطلوبی داشته باشد و از نظر اقتصادی قابل قبول باشد ، اما باید از مقاومت و ایمنی کافی برخوردار باشد.
طرح قالب بتن که از مقاومت کافی برای نگهداری بتن برخوردار است ، در برابر فشار مقاوم بوده و در هنگام بتن ریزی از شکل اصلی خود منحرف نمی شود ، یک مشکل سازه ای است. این مورد با توجه به طراحی ستون ها یا تیرهای ساخته شده از قالب دیوار ، تخته های چوبی یا تخته ها ، به استثنای قالب های پیش ساخته با خواص خاص. درست است که پس از طراحی و محاسبه بارهای اعمال شده ، می توان هر یک از قسمتهای اصلی قالب را به عنوان یک تیر تجزیه و تحلیل کرد و حداکثر گشتاور ، برش و خمش را که می تواند وجود داشته باشد و رخ دهد محاسبه کند. سپس ، آنها با محاسبه بارهای کششی و فشار بر روی قطعات تقویت کننده عمودی و تیرهای پشتیبانی خارجی ، ابعاد لازم را محاسبه می کنند.
برای اینکه یک قالب از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد و هزینه ساخت آن به حداقل برسد ، باید نکات زیر را در نظر گرفت:
1- هزینه های تهیه مواد و ساخت قالب باید متناسب با نیاز مورد استفاده باشد.

2- برای داشتن تعادل اقتصادی بین تعداد دفعات استفاده از قالب و ادامه فعالیت های کارگاه ، مواد مصرفی قالب سازی باید با دقت کافی انتخاب و تهیه شود. به عبارت دیگر ، هر چه بیشتر از قالب استفاده شود ، باید به استحکام آن و انتخاب نوع ماده با کیفیت توجه بیشتری شود.
3- انتخاب روش ساخت و ساز مناسب جهت دستیابی مستقیم به نتایج مطلوب و در صورت لزوم پوشش مناسب از سطوح داخلی قالب. وقتی بتن را گرفتید و قالب ها را باز کردید ، تعمیر بتن یا جایگزینی فرم از قبل طراحی شده بسیار دشوار است و در صورت امکان ، بسیار گران تر از برآوردهای اولیه است.
4- روش مناسب و تجهیزات کافی برای حمل و نقل ، بلند کردن و مونتاژ قالب ها در محل کار انتخاب و پیش بینی شده است.
5- انواع مواد قابل استفاده مانند قالب های فلزی یا چوبی باید بسته به شرایط در نظر گرفته و انتخاب شوند. قالب های چوبی به طور کلی سبک تر هستند و بنابراین می توان قطعات بزرگتری ساخت و بیش از قالب های فلزی مانند آنها استفاده کرد. در عوض ، می توان بیشتر از قالب های چوبی از قالب های فلزی استفاده کرد.
6- طراحی قالب باید به گونه ای ساخته شود که تا حد امکان در چارچوب خواسته های معماری و ابزاری مورد استفاده قرار گیرد و سازگاری و تنظیم آن با وظایف تکراری بعدی آسان و راحت باشد. مانده موارد فوق باید به گونه ای باشد که امکان محاسبه هزینه ها قبل از شروع قالب سازی وجود داشته باشد و از نظر اقتصادی امکان پذیر و قابل توجیه باشد.

انواع الگوها عبارتند از:
1. قالب چوبی سنتی: قالب بتنی در کارگاه ساختمانی از تخته خرده چوب یا تخته سه لا یا ضد رطوبت ساخته شده است. آماده سازی قالب بتن بسیار آسان است ، اما برای سازه های بزرگ وقت گیر است. و قالب بتن تخته خرده چوب. ماندگاری چوب نسبت به سایر اشکال بتن کمتر است ، اما هنوز هم در جایی ساخته می شود که هزینه کار کمتر از فرمهای بتن قابل استفاده مجدد باشد همچنین انعطاف پذیرتر از سایر اشکال و حتی در سیستم است این قالب بتن در سازه های پیچیده نیز استفاده می شود

2. مجموعه قالب بتن مهندسی: این نوع قالب بتن از فرم های پیش ساخته قاب ساخته شده از قاب های فلزی فولادی یا آلومینیومی ساخته شده است و قسمت قابل استفاده قالب بتن آلومینیوم ، فولاد ، چوب و … است. باید با مواد ساختاری سطح پوشانده شود. مهمترین مزایای مجموعه قالب بتنی در مقایسه با قالبهای چوبی سنتی اول سرعت ساخت و تولید دوم هزینه پایین عمر این محصول قالب بتن پلاستیک قالب بازیافتی: قالبهای بتونی تخت استفاده می شود. قالب ها بسیار سبک و محکم هستند این قالب های پلاستیکی برای ساخت خانه های بزرگ با هزینه کم مناسب هستند.
3. قالب پوشش عایق موقت: این قالب بتونی از قالب بتونی عایق بندی شده در کارگاه ساختمانی ساخته شده است. این قالب بتنی پس از شکل گیری و سخت شدن بتن در جای خود باقی می ماند و دارای اثرات مفیدی مانند عایق صدا و دما است. ساختن.
4. قالب بتنی کافور یا جعبه ای: این قالب یک قالب بتنی بادوام برای ساخت سازه های بتونی است. از دو شبکه چهار خانه تقویت شده با پشتی عمودی با رابط های پشتی تشکیل شده است که می توان آنها را تا کرد و به جای دیگر صادر کرد. 32 کیلوگرم است و ابعاد آن 1.10 متر در 2.70 متر است. این قالب بتونی را می توان با دست یا ماشین نیز حمل کرد ، پس از قرار دادن این نوع قالب بتنی ، بین فیلترهای بتن ریخته می شود و آب اضافی بتن به دلیل گرانش یا باد از آن خارج می شود. این فرم بتن پس از شکل گیری و سخت شدن بتن در ساختار باقی می ماند. با استفاده از این قالب می توان انواع سازه ها مانند اقامتگاه های خصوصی ، خانه های چند واحدی از جمله خانه های چند طبقه و چند طبقه ، ساختمانهای صنعتی و ساختمانهای تبلیغاتی یا ساختمانهای تجاری را انجام داد. کارهای مهندسی زیادی با این قالب بتنی انجام می شود . آنها مستقیماً در کارخانه ساخته می شوند و نیازی به تعمیم و بازسازی در کارگاه ساختمانی ندارند.

5. جمع آوری قالبهای ساختمانی بادوام در محل: این قالب بتنی در کارگاه ساختمانی معمولاً از بتن مسلح پیش ساخته ساخته می شود.این قالب بتونی به صورت لوله های توخالی برای ساخت ستونها و دال ساخته می شود و سپس این قالب بتونی باقی می ماند. به دلیل سخت شدن بتن در محل ساخت ، به عنوان شافت و برش تقویت شده عمل می کند.

6. قالب بتن انعطاف پذیر: برخلاف تمام قالب های بتونی که در بالا ذکر شد ، قالب بتن انعطاف پذیر قالبی است که سبک بودن و مقاومت بالای ورق های پلاستیکی باعث سیال شدن بتن و بهینه سازی ساختارهای عمیق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید