بخش دوم-برترین تاسیسات آموزشی از نگاه ASHRAE .

ترجمه: مهندس نیره شمشیری
منبع: ماهنامه عاشری – مارس 2016

با توجه به نیازهای تهویه آزمایشگاهی و رابطه بین فشار و کنترل آلودگی ، آزمایشگاه ها مصرف کنندگان زیادی انرژی هستند.
این شرایط در واقع شرایط مناسبی را برای یک DOAS و بازیابی انرژی دوگانه فراهم می کنند. با تهیه هوای تازه به سیستم های تصفیه هوای ثانویه ، DOAS دستگاه تصفیه هوای تازه را از کنترل و فن کوئل های هر منطقه جدا می کند. نیازهای هوای تازه برای هر منطقه ، دما و ACH جداگانه برآورده می شود و در نتیجه باعث صرفه جویی در انرژی می شود. همچنین ، برای آزمایشگاه هایی که برای جبران هودهای خروجی و بازوها به هوای اضافی نیاز دارند ، سیستم دو کاناله با تأمین هوای گرم برگشت ، مصرف انرژی را کاهش می دهد. هوای استخراج شده توسط این تجهیزات باید جداگانه از اگزوز عمومی خارج شود تا تجهیزات بازیابی انرژی آلوده نشود. برای اگزوز هیبریدی می توان از یک حلقه گلیکول دایره ای استفاده کرد ، اما در این حالت کمترین بازده قابل توجه است و هیچ تبادل انرژی پنهانی وجود ندارد. بنابراین این محلول فقط برای اگزوز آزمایشگاهی باقی می ماند ، در حالی که مبدل نوع ذخیره سازی برای اگزوز عمومی استفاده می شود. از آنجا که همه هوا به سیستم دو کانال برمی گردد ، ایده این است که این هوا به عنوان هوای جبرانی بازیافت می شود یا انرژی آن از طریق سیستم اگزوز عمومی جبران می شود.

عملیات و نگهداری

عملکرد مناسب یک ساختمان به عملکرد مناسب بستگی دارد که مستقیماً به کارکنان مجرب آن بستگی دارد. در مرحله طراحی ، تیم طراحی از حضور پرسنل بهره برداری و نگهداری در محل پروژه برای بحث در مورد اصول ارائه شده و بازتاب ها پشتیبانی می کند.
موتورخانه ها و سیستم های تهویه مطبوع به گونه ای نصب شده اند که دسترسی و فضای لازم را برای نگهداری فراهم می کنند. آزمایشگاه ها سقف معلق ندارند و برای سهولت دسترسی به تجهیزات ، بیشتر فن کوئل ها در کابینت های راهرو یا موتورخانه های محلی نصب می شوند.
یک سیستم اتوماسیون ساختمان (AS) به طور خودکار سیستم های مختلف ساختمانی را کنترل می کند و هشدارهای عملکرد و نگهداری را ایجاد می کند.
این ساختمان دارای یک فرآیند عملیاتی است که قبل از شروع پروژه (دسامبر 2012) برای بهبود سیستم ها حتی قبل از ساخت آغاز شده است. پس از شروع ، گزارش های فصلی در یک دوره یک ساله با توضیحات و اقدامات اصلاحی تهیه شد که همگی برطرف شدند.

یکی از اهدافی که توسط طراحان توصیه و توسط کالج جان ابوت پشتیبانی می شود ، اطمینان از استفاده از ساختمان به عنوان ابزاری برای آگاهی پایدار است. اطلاعات مربوط به مصرف انرژی خورشیدی و زمین گرمایی و همچنین بازیابی آب خاکستری در قالب قابل درک در صفحه اصلی برای راهنمایی دانش آموزان ، معلمان و بازدیدکنندگان ارائه شده است. علاوه بر این ، موتورخانه ها برای نمایش تجهیزات مختلف طراحی شده اند. زیرا کاربرد آنها در یک برنامه آموزشی زیر نظر پرسنل عملیاتی و با همکاری اساتید دانشکده فناوری مهندسی توضیح داده شده است. از سیستم های هیدرولیک و هوا مدل نیز برای اهداف آموزشی استفاده می شود.

بهره وری اقتصادی

کل هزینه ساخت 35 میلیون دلار است که 10.8 میلیون دلار آن برای خدمات الکترومکانیکی است. در مجموع 1.1 میلیون دلار (معادل 98/1 مترمربع 9/1 دلار به ازای هر فوت مربع) مربوط به معیارهای بهره وری انرژی با دوره بازپرداخت 7.6 ساله است. بازپرداخت به 6.1 سال کاهش می یابد.

اندازه گیری مداوم باعث صرفه جویی در انرژی سالانه شده است. این مبلغ در حال حاضر 144783 دلار برآورد شده است.
پس انداز گاز طبیعی 1970 دلار (آزمایشگاه و آب گرم خانگی) است که 730 دلار پس انداز سیستم گرمایش خورشیدی تخمین زده می شود.
پس انداز برق بر اساس مصرف برق و انرژی محاسبه می شود: 0.0441 دلار به ازای هر کیلووات ساعت 210 هزار کیلووات ساعت و سپس 0.0391 دلار برای هر کیلووات ساعت اضافی شارژ می شود ، در حالی که نرخ برق پایه ماهانه 7541 دلار به علاوه 13.44 دلار در هر کیلووات ساعت است. کیلووات در 561 کیلووات اول شارژ می شود.

اثرات زیست محیطی

تیم طراحی ساختمان را متناسب با مکان سازگار می کنند. در حقیقت ، درخت Ginkgo صد ساله تیم طراحی را الهام می بخشد و شکل غیر معمول ساختمان را توضیح می دهد. نقطه خمش در وسط سازه به دلیل محافظت از درخت است. در زمان ساخت ، 75٪ از زباله ها از محل دفن زباله بازیافت شد. مصالح ساختمانی مورد استفاده در پروژه حاوی 15٪ محتوای بازیافتی است.
در حیاط مرکزی 45 چاه زمین گرمایی با فضای سبز وجود داشت و سیستم پیش گرم آب گرم خانگی خورشیدی امکان استفاده از منابع انرژی پایدار را فراهم می کند.
دو سیستم بازیابی انرژی در یک سیستم هوای اختصاصی در فضای باز ، و همچنین تهویه طبیعی در آب و هوای خنک ، باعث صرفه جویی قابل توجه انرژی می شود. طبق شبیه سازی ، ساختمان 39٪ کارآمدتر از مدل پایه است که تخمین زده می شود معادل 359 تن دی اکسید کربن در سال باشد. با توجه به اینکه ساختمان 10٪ بهتر از نتایج شبیه سازی است ، این تعداد در واقع بزرگتر است.
علاوه بر این ، پمپ های گرمایی زمینی و چیلرها ، یعنی تجهیزات با مبرد ، از هیچ CFC استفاده نمی کنند.
از نظر مصرف آب ، ساختمان مصرف آب آشامیدنی خود را کاهش می دهد و از آب باران و میعانات کویل استفاده مجدد می کند.

مصرف آب آشامیدنی در مقایسه با نمونه پایه با استفاده از تجهیزات لوله کشی کم جریان مانند شیرهای کنترل مادون قرمز و توالت و توالت های کم مصرف تا 60٪ کاهش می یابد. همچنین ، سیم پیچ های خنک کننده خنک کننده و آب باران مورد استفاده مجدد قرار می گیرند و در تجهیزات بهداشتی ساختمان توزیع می شوند. تأسیسات آب خاکستری دارای یک مخزن بزرگ زیرزمینی برای ذخیره آب جمع شده و یک مخزن داخلی کوچکتر برای تصفیه آب قبل از توزیع است.
میعانات کویل خنک کننده نیز در سیستم هوای تازه بازیابی می شود.
سپس آب در سیستم اگزوز شیمیایی به رطوبت ساز زنان منتقل می شود تا کارایی تابستان حلقه گلیکول مدور را بهبود بخشد.

نتیجه

ساختمان جدید علمی ادوارد آن ماری در کالج جان ابوت ، انرژی گوناگونی را با استفاده از چاههای زمین گرمایی ، گرمایش و سرمایش برقی ، گرمایش آب گرم گاز طبیعی و پیش گرمایش خورشیدی فراهم می کند. مصرف آب آشامیدنی با استفاده از تجهیزات لوله کشی کم جریان کاهش می یابد و منابع با استفاده مجدد و بازیابی به حداکثر می رسند:
• استفاده مجدد از هوای برگشتی به عنوان هوای جبرانی در آزمایشگاه ها
• برای رطوبت زدگی هوای خروجی از آب میعانات استفاده مجدد کنید

دسته‌ها تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید