بررسی ابعاد در آموزش اتوکد

در این بخش از مقالات آموزش اتوکد برای یادگیری نرم افزار اتوکد قصد داریم تا به بررسی گزینه ها و امکانات مختلف برای اندازه گیری و ابعاد گونان شکل ها و نقشه هایتان مثلا به صورت کج یا قطری در ابزار اتوکد بپردازیم تا بتوانید هنگام طراحی های خود از تمام بخش های این نرم افزار ، نهایت استفاده را ببرید.

یکی از مزایایی که آموزش جامع autocad برای علاقه مندان به آموزش اتوکد دارد و آن را از سایر ابزار های طراحی متمایز می کند بررسی ابزارهاییست که برای به دست آوردن اندازه و ابعاد در اختیار شما می گذارد و بدون نیاز به مقیاس بندی به سرعت می تواند ابعاد هر بخش دلخواه را به دست آورید.

 

آموزش اتوکد دو بعدی کنترل زیادی بر نحوه نمایش ابعاد می دهد. با استفاده از سیستمی مشابه سبک های متن ، Dimensional Styles به شما امکان می دهد ابعادی را طراحی کنید که دقیقاً مطابق میل شما باشد.به عنوان مثال ، تصویر بالا دو مدل مختلف را نشان می دهد. الگوی سمت چپ سبک پیش فرض است که با نام STANDARD شناخته می شود.

اگر الگوی خود را ایجاد نکرده اید یا الگوی استاندارد را تغییر نداده اید ، همه ابعاد یکسان به نظر می رسند. خط بعد شامل انتهای پیکان ها است و متن بعدی در بالای خط قرار می گیرد و به سبک متن فعلی ترسیم می شود. سپس یک الگوی جدید در سمت راست نقاشی شده است. پیکان ها منحنی هستند ، تراز بندی عمودی متن در وسط قرار دارد و سبک متن کنونی تغییر می کند.

بسیاری از دستورات موجود در آموزش اتوکد بعد وجود دارد که شامل ویژگی هایی برای نمایش تلرانس و ابعاد واحدهای تغییر یافته است. با این حال ، این آموزش برای پوشش محبوب ترین دستورات برای استفاده عمومی در نظر گرفته شده است و مقدمه ای در ابعاد اتوکد است. اگر می خواهید درباره ابعاد بیشتر بدانید ، به کتابچه راهنمای کاربر اتوکد مراجعه کنید.

اتوکد ابعاد را به چهار دسته اصلی خطی ، شعاعی ، درون خطی و زاویه ای تقسیم می کند. برای اهداف این آموزش اتوکد ، ما فقط برخی از دستورات را در دسته های Linear ، Radial و Angle بررسی خواهیم کرد.

اتوکد هنگام ایجاد ابعاد به طور خودکار یک لایه جدید به نام “Defpoints” ایجاد می کند. این یک لایه خاص است که قابل حذف یا تغییر نام نیست. اتوکد از این لایه برای ذخیره اطلاعات بیشتر استفاده می کند و می توانید به طور موثر آن را نادیده بگیرید. (برای اطلاعات بیشتر در مورد لایه ها به آموزش اتوکد Object Properties مراجعه کنید)

هنگام کار با ابعاد بسیار مهم است که منشأ خط با دقت انتخاب شود تا متن و مقیاس حاصل صحیح باشد. همیشه از Osnap برای انتخاب دارایی های قلم بعد استفاده کنید. اگر کارهای بعدی زیادی برای انجام دارید ، داشتن Osnap در عمل مفید خواهد بود. عکسهای فوری از شی being پخش شده با استفاده از گفتگوی تنظیمات Osnap تنظیم می شوند. برای نمایش این گفتگو ، DDOSNAP را بر روی صفحه کلید خود تایپ کنید یا از لیست کشویی ToolsObject Snap Settings را انتخاب کنید. یک میانبر صفحه کلید نیز وجود دارد. با فشار دادن کلید F3 می توانید گفتگوی تنظیمات Osnap را نمایش دهید.

این آموزش اتوکد به عنوان مرجعی برای کنوانسیون های بعدی طراحی نشده است. اگر می خواهید در مورد کنوانسیون های بعدی بیشتر بدانید ، با BS 308: قسمت 2 مشورت کنید.

بالای صفحه

سفارشات بعدی را تعریف کنید
تعریف و کار با دستورات بعدی در اتوکد R14 بسیار آسان تر از نسخه های قبلی است. همه دستورات از طریق صفحه کلید قابل دسترسی هستند و بیشتر دستورات هم اکنون از فهرست کشویی Dimension و نوار ابزار Dimension نیز در دسترس هستند. نوار ابزار dimension بسیار مفید است زیرا همه دستورات بعد را با یک کلیک ماوس قرار می دهد. از آنجا که نوار ابزار Dimension به طور پیش فرض نمایش داده نمی شود ، باید آن را از گفتگوی Toolbars فعال کنید. برای نمایش کادر گفتگوی Toolbar ، از فهرست کشویی ViewToolbars select را انتخاب کنید یا TOOLBAR را روی صفحه کلید خود تایپ کنید. برای نمایش نوار ابزار dimension ، در کادر تأیید “Dimension” در منوی نوار ابزار کلیک کنید.

بالای صفحه

دستورات بعد خطی
همانطور که از نامش پیداست ، از دستورات بعد خطی برای تعریف ابعاد در امتداد خطوط مستقیم استفاده می شود. پنج دستور بعد خطی وجود دارد: DIMLINEAR ، DIMCONTINUE ، DIMBASELINE ، DIMALIGNED و DIMROTATED. دستور DIMLINEAR احتمالاً محبوب ترین دستور ابعادی است که استفاده خواهید کرد.

دستور بعد خطی

بعد خطی نوار ابزار
بعد خطی کشویی
صفحه کلید DIMLINEAR
می توانید از این دستور برای تولید هر دو بعد افقی و عمودی استفاده کنید.

ایجاد یک بعد خطی آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که دستور را شروع کنید ، دو نقطه ای را که می خواهید بعد را بکشید انتخاب کنید و یکی را برای تعیین موقعیت خط بعد انتخاب کنید. همانطور که از طریق مثال های زیر کار می کنید ، نمودار (سمت راست) را در نظر بگیرید.

توالی دستور
دستور: DIMLINEAR
منبع اولین خط داخلی یا ENTER را فشار دهید تا انتخاب شود: (P1 را انتخاب کنید)
منشا خط داخلی دوم: (انتخاب P2)
محل خط ابعاد (متن / متن / زاویه / افقی / عمودی / چرخانده): (برای قرار دادن خط ابعاد یک نقطه را انتخاب کنید ، ابعاد باند لاستیکی را مشاهده خواهید کرد)

ممکن است متوجه شده باشید که در اولین درخواست شما لازم است مبدأ اولین خط داخلی را انتخاب کنید یا کلید ENTER را فشار دهید. با فشار دادن کلید Enter / Return ، دستور زیر ایجاد می شود:

شی object را به بعد انتخاب کنید:
اتوکد به شما امکان می دهد ابعاد یک شی را به سادگی با انتخاب آن تعیین کنید. این را امتحان کن. یک خط یا دایره بکشید و از این گزینه به جای گزینه دو نقطه استفاده کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

ابعاد به طور خودکار متناسب با بیشتر شرایط تنظیم می شوند. به عنوان مثال ، تصویر سمت راست نشان می دهد که اگر بعد از فاصله بین دو خط دهانه برای متن ابعاد بسیار کوچک باشد ، بعد چه اتفاقی می افتد.

بالای صفحه

رهبری بعد مداوم
ابعاد را دنبال کنید نوار ابزار
قطره پایین
صفحه کلید DIMCONTINUE
برای افزودن یک سری ابعاد می توانید از دستور Continue استفاده کنید. در تصویر بالا ، بعد “36 میلی متر” از بعد “64 میلی متر” ادامه یافته است.

توالی دستور
دستور: DIMCONTINUE
مبدا خط داخلی دوم یا (واگرد / <انتخاب)> را انتخاب کنید: (P3 را انتخاب کنید)
مبدا خط دوم برنامه افزودنی یا (واگرد / <انتخاب>) را انتخاب کنید: (گزینه دیگر را انتخاب کنید یا بازگشت به انتها را انتخاب کنید)

توجه: هیچ اعلانی برای مبدا خط اول وجود ندارد ، اتوکد به طور خودکار مبدا خط دوم بعد قبلی را به عنوان اولین بعد جدید تعیین می کند. همچنین جایگاه خط بعد ادعایی ندارد ، زیرا اتوکد به طور خودکار با بعد قبلی مطابقت دارد.

با دستور Follow می توانید به سرعت مجموعه ای از ابعاد را ایجاد کنید که کاملاً هماهنگ هستند. در مثال فوق ، بعد “34.41” با دستور DIMLINEAR ترسیم شد. تمام ابعاد دیگر با استفاده از دستور DIMCONTINUE و انتخاب چهار نقطه ، یک به یک ، ترسیم شده اند. فقط می توانید یک بعد یک طرفه را دنبال کنید. برای ایجاد ابعاد “26 میلی متر” در تصویر قبلی ، باید از دستور DIMLINEAR استفاده کنید و P3 و P4 را انتخاب کنید یا در اولین درخواست وارد Return شوید و یک خط را انتخاب کنید.

بالای صفحه

دستور ابعاد اولیه آموزش اتوکد
ترازبندی ابعاد برای نوار ابزار
کشویی DimensionBaseline
صفحه کلید DIMBASELINE
می توانید از این دستور برای تولید یک سری ابعاد از یک نقطه اصلی استفاده کنید. شما باید با استفاده از دستوری مانند DIMLINEAR اولین بعد را در دنباله ایجاد کرده باشید. سپس دستور DIMBASELINE ابعاد دیگری را به روشی مشابه دستور DIMCONTINUE ایجاد می کند. تنها کاری که کاربر باید انجام دهد انتخاب نقاط است.

توالی دستور
دستور: DIMBASELINE
منشا line خط دوم الحاقی یا (واگرد / <تعریف)> را مشخص کنید: (نقطه بعدی را انتخاب کنید)
منشا line خط دوم برنامه افزودنی یا (واگرد / <انتخاب>) را مشخص کنید: (گزینه Other را انتخاب کنید یا Return to End)
بعد اصلی را انتخاب کنید: (برای پایان دوباره دوباره)

در مثال فوق ، بعد “35.07” با استفاده از دستور DIMLINEAR ایجاد شد. بقیه با DIMBASELINE و نقاط انتخاب 1 و 2 ساخته شده اند.

بالای صفحه

بعد تراز را هدایت کنید
ترازبندی ابعاد برای نوار ابزار
ابعاد کشویی تراز کنید
صفحه کلید DIMALIGNED
می توانید از این دستور برای تولید ابعاد سازگار استفاده کنید. اینها ابعادی در امتداد خطوط مورب هستند که نمی توان آنها را با استفاده از دستور DIMLINEAR Dimensions ابعاد کرد زیرا این دستور فقط ابعادی را که در جهت افقی یا عمودی اندازه گیری شده اند برمی گرداند. با این حال ، همانطور که از دنباله دستور زیر مشاهده می کنید ، این دستور دقیقاً به همان روش کار می کند.

توالی دستور
دستور: DIMALIGNED
منبع اولین خط داخلی یا ENTER را فشار دهید تا انتخاب شود: (P1 را انتخاب کنید)
منشا خط داخلی دوم: (انتخاب P2)
موقعیت خط ابعاد (متن / متن / زاویه): (نقطه را انتخاب کنید)

هر دو دستور DIMCONTINUE و DIMBASELINE می توانند همراه با ابعاد DIMALIGNED استفاده شوند.

 

متن را تغییر دهید
ممکن است متوجه شده باشید که از شما خواسته می شود مکان قلم بعد را انتخاب کنید ، همچنین تعدادی گزینه به شما ارائه می شود. بسته به دستور خاصی که استفاده می کنید گزینه ها متفاوت هستند. با این حال ، گزینه های Mtext و Text ، که در همه دستورات ابعاد مشترک است ، به ویژه مفید هستند. اساساً آنها همین کار را انجام می دهند ، به شما امکان می دهند متنی را که در خط بعد نشان داده می شود تغییر دهید. گزینه Text به شما امکان می دهد که یک متن متن وارد کنید و گزینه Mtext دستور MTEXT را شروع می کند و به شما امکان می دهد متن غنی چند خطی را به بعد اضافه کنید. از این گزینه ها می توان برای افزودن توضیحات در ابعاد خود یا اصلاح فاصله اندازه گیری شده استفاده کرد.

در مثال بالا ، از گزینه Mtext برای ایجاد حاشیه نویسی چند خطی استفاده شد. هنگام استفاده از این گزینه ، متوجه خواهید شد که کادر محاوره ای Multiline Text Editor از قبل حاوی مقداری متن در پنجره Text است. این بعد اندازه گیری شده است و به صورت “<>” نمایش داده می شود. اگر این برچسب را حذف کنید ، ابعاد در حاشیه نویسی ظاهر نمی شود.

قطعه ویرایشگر متن چند خطی اگر بعد از ترسیم بعد نیاز به ویرایش متن دارید ، می توانید از فهرست DDEDIT ، Modify / Object / Text … را از فهرست کشویی استفاده کنید. اگر یک بعد را انتخاب کنید ، ویرایشگر متن چند خطی ظاهر می شود و می توانید تغییرات لازم را در حاشیه نویسی ایجاد کنید. تصویر سمت راست ، گزیده ای از ویرایشگر متن چند خطی را نشان می دهد ، همانطور که اگر بعد فوق انتخاب شود.

بالای صفحه

دستورات بعد شعاعی
دو دستور اصلی بعد شعاعی وجود دارد ، DIMDIAMETER و DIMRADIUS. هر دو دستور یک بعد مشابه تولید می کنند بنابراین اتوکد به طور خودکار “R” را برای نشان دادن شعاع و یک نماد بعد را برای نشان دادن بعد وارد می کند. می توانید با درج “٪٪ c” در هر رشته متنی ، اتوکد را برای نمایش کد ابعاد دریافت کنید. به عنوان مثال ، برای ترسیم متن با قطر 40 میلی متر همانطور که در تصویر سمت راست نشان داده شده است ، باید “٪٪ c40mm” را تایپ کنید. می توانید از این کاراکتر خاص با هر یک از دستورات متنی استفاده کنید.

دستورات Diameter و Radius با دستور DIMCENTER تکمیل می شوند که می توانند برای افزودن نشانگر مرکزی به هر دایره یا قوس استفاده شوند. دستورات DIMDIAMETER و DIMRADIUS به طور خودکار یک علامت مرکزی ترسیم نمی کنند.

طبق این قرارداد ، معمولاً تعریف ابعاد دایره های کامل با استفاده از قطر و قوس ها (دایره های جزئی) با استفاده از شعاع است. اطلاعات بیشتر در مورد کنوانسیون های اندازه گیری را می توانید در BS 308: قسمت 2 بیابید.

بالای صفحه

قطر ابعاد سفارش داده شده است
قطر
ابعاد قطر نوار ابزار
قطر کشویی
صفحه کلید DIMDIAMETER در آموزش اتوکد
برای حاشیه نویسی یک دایره یا قوس با قطر می توانید از دستور Diameter استفاده کنید. برای دستیابی به این هدف ، به سادگی دستور را شروع کنید ، یک نقطه از محیط دایره را انتخاب کنید ، یک نقطه دوم را برای تعیین طول پیشرو انتخاب کنید ، سپس متن را اضافه کنید یا برای قبول پیش فرض به عقب برگردید.

توالی دستور
دستور: DIMDIAMETER در آموزش اتوکد
قوس یا دایره ای را انتخاب کنید: (Circumference P1 را انتخاب کنید)
مکان خط ابعاد (متن / متن / زاویه): (مکان نما را تا جایی که از موقعیت متن راضی نباشید حرکت دهید و سپس برای تکمیل توالی انتخاب کنید)

بالای صفحه

بعد پرتو رانندگی
شعاع
Dimension Radius نوار ابزار
کشویی DimensionRadius
صفحه کلید DIMRADIUS
دستور Radius همان دستور Diameter است با این تفاوت که اندازه گیری ابعاد یک شعاع است و نه یک بعد و متن بعد حاصل شده با “R” برای نشان دادن شعاع پیش است.

توالی دستور
فرمان: DIMRADIUS
قوس یا دایره ای را انتخاب کنید: (Circumference P2 را انتخاب کنید)
مکان خط ابعاد (متن / متن / زاویه): (مکان نما را تا جایی که از موقعیت متن راضی نباشید حرکت دهید و سپس برای تکمیل توالی انتخاب کنید)

توجه داشته باشید که در تصویر بالا ، بعد شعاع در داخل دایره قرار گرفته است. هر دو شعاع و شعاع شعاع را می توان در داخل یا خارج یک قوس یا دایره قرار داد.

دستورات Radial و Diameter را برای درک نحوه عملکرد آنها تمرین کنید.

بالای صفحه

فرماندهی مرکز را علامت گذاری کنید
علامت مرکزی
نشانگر مرکز نوار ابزار
تب کشویی DimensionCenter
صفحه کلید DIMCENTER
برای حاشیه نویسی یک دایره یا قوس با یک ضربدر در مرکز می توانید از دستور Center Mark استفاده کنید. تصویر بالا یک علامت مرکزی را نشان می دهد که پس از رسم قطر به یک دایره اضافه شده است.

توالی دستور
دستور: DIMCENTER
قوس یا دایره را انتخاب کنید: (محیط دایره یا قوس را انتخاب کنید)

یک صلیب در نقطه مرکزی کشیده شده است.

 

ابعاد زاویه ای
در این بخش فقط یک دستور وجود دارد و از آن برای حاشیه نویسی اندازه گیری های زاویه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید