توصیه‌های ضدکرونایی ASHRAE و REHVA برای بهره برداران تاسیسات

توصیه‌های ضدکرونایی ASHRAE و REHVA برای اپراتورهای تاسیسات

سیستم های HVAC نقش کمی در انتقال بیماری های عفونی مانند Covid 19 در بیشتر ساختمان های غیر پزشکی دارند. دانش ما در مورد Covid 19 از ویروسی ناشی از آن و نحوه انتشار آن گرفته شده است. طبق یک نتیجه گیری منطقی که هنوز به طور کامل مشخص نشده است ، می توان از ویروس SARS که از نظر ژنتیکی مشابه SARS-CoV-2 است و در سال 2003 منتشر شده است ، اطلاعاتی به عنوان نمونه برای انتشار ویروس های دیگر به دست آورد. این نتایج از تحقیقات اولیه است و به دلیل نیاز فوری به اطلاعات منتشر شده است و برای رسیدن به توافق علمی احتمالاً سالها باید منتظر بمانیم.طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، ویروس کوید 19 عمدتا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی فرد آلوده (سرفه یا عطسه) منتشر می شود. صحبت و تنفس همچنین می تواند قطرات و ذرات را آزاد کند. قطره ها حدود یک متر به زمین یا سایر سطوح می افتند ، در حالی که ذرات موجود در هوا بیشتر شبیه گاز هستند و می توانند در فواصل طولانی تری از هوا عبور کنند و به جایی منتقل شوند و همچنین روی سطح نیز مستقر شوند. ویروس را می توان با دستانی لمس کرد که سطوح آلوده را لمس می کنند (انتقال بخار نامیده می شود) یا در صورت آشفتگی سطح دوباره وارد هوا می شوند.
پیشنهادات زیر برای کارفرمایان و صاحبان ساختمان به عنوان آماده سازی محل کار برای Covid 19 در سند WHO ارائه شده است. متن زیر عمدتا برای متخصصان تهویه مطبوع و مدیران تاسیسات در نظر گرفته شده است ، اما ممکن است برای متخصصان بهداشت حرفه ای و بهداشتی نیز مفید باشد. موارد زیر اقدامات پیشگیرانه در مورد ساختمان و برخی از واکنشها است. این راهنما شامل ساختمانهای تجاری و عمومی (به عنوان مثال ، دفاتر ، مدارس ، مناطق خرید ورزشی و غیره) است كه احتمالاً در آنها مأمور حمل وجود دارد و بیمارستانها و مراكز درمانی (معمولاً با غلظت بالاتر افراد آلوده) از مطالعه خارج می شوند.
مشاوره عملی برای بهره برداران تأسیسات ساختمان
تأمین هوا و تهویه اگزوز را افزایش دهید
در ساختمانهایی که تهویه مکانیکی دارند ، توصیه می شود که زمان کار سیستم تهویه را افزایش دهید. ساعتهای تایمر سیستم را تغییر دهید تا تهویه دو ساعت زودتر شروع شود و دیرتر از حد معمول خاموش شود. یک راه حل بهتر این است که حتی تهویه هوا را در 24 ساعت شبانه روز ، هفت روز هفته حفظ کنید. در غیاب افراد ، تهویه هوا باید کاهش یابد اما خاموش نشود. با توجه به زمان بهار و کمبود نیاز به گرمایش و سرمایش ، توصیه های فوق مصرف انرژی محدودی دارند و به نوبه خود به حذف ذرات ویروس از ساختمان و از بین بردن ذرات ویروس آزاد شده از سطوح کمک می کنند.
توصیه کلی تهویه بیش از حد منطقی است. جنبه اصلی میزان تأمین هوای تازه برای هر شخص است. اگر به دلیل دورکاری تعداد کارمندان کاهش یافته است ، سایر کارمندان را در مناطق کوچکتر متمرکز نکنید ، بلکه برای تقویت اثر تمیز کردن تهویه ، فاصله بین آنها را حفظ یا افزایش دهید.
سیستم های تهویه اگزوز توالت فرنگی باید همیشه 24 ساعت در روز ، هفت روز هفته نگهداری شود تا اطمینان حاصل شود که تحت فشار هستند ، به ویژه برای جلوگیری از انتقال مدفوع از طریق دهان.

از گردش هوا در پنجره بیشتر استفاده کنید
توصیه کلی این است که از فضاهای شلوغ و تهویه مطبوع کم خودداری کنید. استفاده از پنجره ها در ساختمانهای بدون تهویه مکانیکی توصیه می شود. (خیلی بیشتر از حد نرمال ، حتی اگر باعث ناراحتی گرمایی شود). هوای پنجره فقط نرخ ارز را افزایش می دهد. می توانید هنگام ورود به اتاق ، به مدت 15 دقیقه یا بیشتر پنجره ها را باز کنید (مخصوصاً وقتی اتاق قبلاً توسط شخص دیگری اشغال شده باشد). همچنین ، در ساختمانهایی که تهویه مکانیکی دارند ، می توان از هوای پنجره برای تقویت بیشتر تهویه استفاده کرد.
پنجره های باز توالت های مکش غیرفعال یا سیستم های اگزوز مکانیکی که ممکن است باعث جریان یافتن هوای آلوده از توالت به اتاق های دیگر شود ، نشان می دهد که تهویه در جهت مخالف کار می کند. در این حالت باید از پنجره های توالت باز خودداری شود. در صورت عدم تهویه مناسب اگزوز از توالت و جلوگیری از تهویه هوا در توالت ، جلوگیری از باز شدن پنجره ها در سایر فضاها نیز مهم است.
رطوبت و تهویه هوا هیچ تاثیری عملی ندارد
انتقال برخی از ویروس ها در ساختمان ها می تواند با تغییر در دما و رطوبت هوا محدود شود. در مورد Covid 19 ، متأسفانه این گزینه مناسبی نیست زیرا ویروس SARS-C0V-2 کاملاً در برابر تغییرات محیطی مقاوم است و فقط به رطوبت نسبی بسیار بالاتر از 80٪ و دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد حساس است ، که قابل دستیابی است و قابل قبول در ساختمان است. نیست.
قطرات کوچک تحت فشار (5.5 تا 10 میکرون) تحت هر سطح از رطوبت نسبی RH به سرعت تبخیر می شوند. سیستم های بینی و غشاهای مخاطی با RH بسیار پایین 10 تا 20 درصد بیشتر در معرض عفونت هستند ، به همین دلیل است که گاهی اوقات در زمستان رطوبت (تا حدود 30 درصد) توصیه می شود. این نیاز غیرمستقیم به رطوبت به دلیل شرایط آب و هوایی ورودی (Covid 19) اعمال نمی شود (از مارس به بعد انتظار داریم RH داخلی بیش از 30٪ در تمام مناطق آب و هوایی اروپا مرطوب باشد).
بنابراین نیازی به سیستم های مرطوب سازی نیست. با توجه به شروع بهار ، به هیچ وجه نباید از این سیستم ها استفاده شود.
سیستم های گرمایش و سرمایش قابل استفاده هستند زیرا هیچ تأثیر مستقیمی بر توزیع Covid 19 ندارند. سیستم های گرمایش و سرمایش نیازی به خم شدن در دمای خاصی ندارند.
تمیز کردن کانال ها هیچ تأثیر عملی ندارد
گزارش های زیادی وجود دارد که برای جلوگیری از انتقال SARS-CoV-2 مجاری را از طریق سیستم های تهویه توصیه می کند. تمیز کردن مجاری در برابر عفونت اتاق به اتاق م effectiveثر نیست. اگر از دستورالعمل های فوق برای بازیابی و گردش مجدد حرارت پیروی کنید ، سیستم تهویه منبع آلودگی نیست. ویروس های متصل به ذرات کوچک به راحتی در مجاری هوایی ذخیره نمی شوند و به طور طبیعی توسط جریان های هوا آزاد می شوند. بنابراین ، هیچ تغییری در نحوه تمیز کردن و نگهداری مجاری لازم نیست. از همه مهمتر ، تأمین هوای تازه را افزایش داده و مطابق توصیه های فوق از گردش هوا جلوگیری کنید.جایگزینی فیلترهای هوای بیرون ضروری نیست
در مورد Covid 19 ، س theال این است که آیا ما باید فیلترها را تعویض کنیم و در موارد بسیار نادر چه محافظتی در برابر عفونت ویروس در فضای باز وجود دارد؟
به عنوان مثال ، اگر هوای خروجی به ورودی هوا نزدیک باشد چه؟
سیستم های تهویه مطبوع مدرن مجهز به فیلترهای هوای بیرونی هستند که بلافاصله پس از مصرف هوای خارج ، ذرات را از هوای خارج تصفیه می کنند. اندازه ذرات ویروس کرونا کمتر از فیلترهای F8 با سرعت 160-80 نانومتر PM0.1 است و برای PM1 دارای بازدهی 65-90٪ است ، اما بسیاری از ذرات کوچک توسط مکانیزم انتشار روی فیبرهای فیلتر قرار می گیرند. ذرات SARS-CoV-2 نیز با ذرات بزرگتر تجمع می یابند. این بدان معناست که در موارد نادر برای هوای آزاد آلوده به ویروس ، فیلترهای مناسب هوای آزاد از محافظت کافی در برابر غلظت کم و انتشار گاه به گاه ویروس ها برخوردار هستند.
از نظر تعویض فیلتر ، می توان از روشهای معمول نگهداری استفاده کرد. گرفتگی فیلترها منبع آلودگی نیستند اما جریان هوا را کاهش می دهند که تأثیر منفی بر آلودگی محیط داخلی دارد. بنابراین ، وقتی فشار یا محدودیت زمانی خیلی زیاد است ، یا طبق برنامه تعمیر شده ، فیلترها باید طبق معمول تعویض شوند. سرانجام ، ما توصیه نمی کنیم فیلترهای موجود هوا را عوض کرده و آنها را با انواع دیگر فیلترها جایگزین کنید ، و همچنین توصیه نمی کنیم که آنها را زودتر از حد معمول تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید