خنک کننده خورشیدی (با استفاده از فناوری چیلر جذبی)

سرمایش خورشیدی

امروزه با استفاده از فناوری چیلر جذبی در کشورهای صنعتی ، کولرهای گازی جذبی که از انرژی حرارتی برای تأمین برودت استفاده می کنند ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین دلایل عبارتند از:

1- حذف انرژی الکتریکی برای ایجاد تبرید ، زیرا نیاز روزافزون به استفاده از انرژی الکتریکی در برنامه های مختلف مانند ماشین های اداری ، کامپیوتر ، آسانسور ، روشنایی ساختمان و موارد مشابه باعث کاهش سهم بخش خدمات می شود ، در حالی که گرما بیشتر از برق موجود است انرژی در ایران ارزان تر است.
2- حذف گازهای تخلیه کننده ازن CRC و HCFC که در چیلرهای کمپرسور استفاده می شود و در نتیجه از محیط زیست محافظت می شود.

3- هزینه بهره برداری ، بهره برداری ، نگهداری بسیار کم از امکانات جذب
مزایای دیگری که می توان برای سیستم های جذب برشمرد عبارتند از:
– عدم لرزش و سر و صدا در مقایسه با چیلرهای کمپرسور
– عمر بیشتر به دلیل حذف بسیاری از قطعات متحرک
– فضای نصب کمتری
– بدون نیاز به لوازم جانبی الکتریکی جانبی برای کارایی (سوئیچ های با ظرفیت بالا و لوازم کنترل)
ارزش افزوده چیلرهای جذبی بسیار بالا ، به ویژه در ظرفیت های پایین. علاوه بر این ، ایران برای پروژه های خورشیدی در ایران مطلوب است (مناطق زیادی با بیش از 300 روز آفتابی در سال وجود دارد) و به ویژه مناطق آفتابی که خارج از شبکه برق ملی هستند. . همچنین انجام پروژه های گازرسانی در بیشتر شهرهای ایران ، چیلرهای جذبی را به عنوان تنها روش فنی و اقتصادی تأمین یخچال در کشور تعیین می کند.
آنچه اهمیت این سیستم را در صنعت تهویه مطبوع بسیار بالا و دستیابی به آن دشوار نگه داشته است ، فناوری بسیار بالای علمی و فنی کنترل ترمودینامیکی چرخه است ، نه فناوری ساخت قطعات و اجزای دستگاه.
از نظر ارزیابی ، سیستم جذب به دلیل کمبود کمپرسور به ارز بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر سیستم های تبرید نیاز دارد که می تواند ارز تخصیص فعلی تجهیزات تبرید را تا حد زیادی کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید