روش ایمن سازی برای سیستم تبرید آمونیاک.

سیستم برودتی آمونیاک

مهندس نژده آنجارقلی
مجله گرما و سرما

موضوع مورد بحث در این مقاله سیستمی است که برای امنیت بیشتر سیستم آمونیاک طراحی شده است به طوری که در صورت نشت حجم زیادی از گاز آمونیاک یا مایع در محیط موتورخانه ، می تواند مایعات و گاز آمونیاک را از محیط خارج کند و پس از خنثی کردن آن با اسید در Slow برای تخلیه محیط.

خطرات آمونیاک

گاز آمونیاک سمی است و برای تنفس کشنده است. بوی بد این گاز هشدار کارگران برای ترک محیط در صورت نشت است.

مایع آمونیاک در صورت تماس با پوست انسان می تواند باعث سوختگی شیمیایی و سرمازدگی شود. درصد سوختگی ایجاد شده به میزان مایع در تماس بستگی دارد. حتی مقدار خیلی کمی از مایع آمونیاک در صورت تماس با چشم می تواند باعث آسیب دائمی شود. آمونیاک در هوا با غلظت های 16 تا 25 درصد حجمی قابل اشتعال است. اگر مقدار زیادی آمونیاک در آب آزاد شود ، انرژی تولید شده توسط واکنش شیمیایی ممکن است باعث انفجار شود.

سیستم تمیز کردن آمونیاک

شکل 1 سیستمی را نشان می دهد که در صورت نشت گاز و آمونیاک در موتورخانه ، سیستم برودتی را به طور خودکار خاموش کرده و گاز و مایع آمونیاک را از محیط خارج و خنثی می کند. در صورت بروز حادثه و نشت مایعات از لوله ها یا دستگاه ها ، سنسورهای حساس سیستم به طور خودکار فعال می شوند. مایع آمونیاک از کف موتورخانه از طریق یک شیر یک طرفه در مخزن جداگانه ریخته می شود. در این مرحله میراگر اتوماتیک و دمپر شماره 1 باز می شود اما دمپر شماره 2 بسته است (البته یک مسیر کوچک روی میراگر 2 نصب شده است که در صورت افزایش فشار آن را پایین می آورد).

فن اصلی شروع به کار می کند و مخلوطی از هوا و گاز آمونیاک را به داخل سیستم می کشد و پمپ گردش اسید سولفوریک یا اسید سیتریک شروع می شود. وقتی مواد موجود در مخزن تمیز کننده به اندازه کافی با اسید خیس می شوند ، میراگر 2 باز می شود و گاز و هوا توسط فن وارد سیستم می شوند و توسط اسید خنثی می شوند. لازم به ذکر است که در داخل مخزن تمیز کردن ، موادی برای افزایش سطح تماس وجود دارد ، مانند چوب برج خنک کننده ، که دارای سطح تماس هوا و

اساس طراحی

رقت این مقدار در هوا که دبی 2000 متر مکعب در ساعت تولید می کند ، منجر به غلظت 1.6٪ حجمی می شود. دبی 2000 متر مکعب در ساعت برای ایجاد حداقل افزایش دما در مخزن تمیز کننده انتخاب می شود. اساس طراحی سیستم تمیز کردن با شرکتهای مختلف کمی متفاوت است ، به عنوان مثال ، Forbes Plastics طراحی خود را بر اساس تخلیه جریان آمونیاک قرار داده است. ….

نتیجه

سیستم برودتی آمونیاک مزایای بسیاری نسبت به مبردهای HRC و CFC دارد. اشکال عمده سیستم های بزرگ آمونیاک امنیت آنهاست ، بنابراین برای ایمن سازی بیشتر این سیستم تبرید به روشی نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید